Amikor először jött velem szembe a neten egy Zentangle remekmű, egyből tudtam, hogy én ezzel foglalkozni akarok. Csak ültem a telefonnal a kezemben és figyeltem, ahogy a mindenféle minták egy csodás egésszé állnak össze. Egy darab papíron nagyon jól megfért egymás mellett az összevisszaság és a rendezettség. Már csupán attól, hogy figyeltem és próbáltam megfejteni a Zentangle titkát, csendes nyugalom járt át. Lehet, hogy pont ez lenne a titok?
A Zentangle jelentése
A zentangle egy olyan módszer, amely segítségével strukturált mintákból absztrakt képeket készíthetünk. A minták létrehozása nyugtatóan hat az elmére, ez a „zen” része a módszernek. A mintákat pedig a „tangle” rész képviseli, ami kuszaságot jelent. Ha szeretsz bíbelődve tudomást sem venni a külvilágról, akkor a zentangle neked való elfoglaltság.
A Zentangle módszert Rick Roberts és Maria Thomas alkotta meg.
Rick Roberts korábban buddhista szerzetes volt és Délkelet-Ázsiában tanult, ahol megismerkedett a meditációval és a spirituális gyakorlatokkal. Maria Thomas művész és táncos, aki a grafikus tervezés és az illusztráció területén is jártas. Rick és Maria közös munkájuk során dolgoztak együtt a Zentangle módszer kialakításán és fejlesztésén.
Jellemzői
- általában kisméretű papírra („csempére”) készül
- aprólékos, kidolgozott részek
- minták gyűjteménye
- sorminták használata
- alapvető eszközei: ceruza, fekete tűfilc
- általában fekete-fehér
- a szabály, hogy nincs szabály, minden az alkotó kedve szerint változtatható
Az alapelvek
- Egyszerűség: A Zentangle minták egyszerű vonalakból és formákból állnak, amelyekből végtelen számú változatot lehet létrehozni. Az egyszerűség segít az alkotóknak az önkifejezésben és a kreativitásban való elmélyülésben.
- Jelenlét: A Zentangle alkotási folyamatának középpontjában az áll, hogy a jelen pillanatban legyünk jelen és összpontosítsunk az alkotásra. A Zentangle egyfajta meditáció, amely segít a stressz és a feszültség csökkentésében.
- Ismétlés: A Zentangle módszer ismétlődő minták és formák használatán alapul, amelyek segítenek a meditatív állapot elérésében és az alkotás örömének megtapasztalásában.
- Végtelen variációk: Az alapvető Zentangle mintákból végtelen számú variációt lehet létrehozni. A módszer célja, hogy segítsen felfedezni a kreativitásunkat és önkifejezési lehetőségeinket.
Az alapelveknek nincs szigorú szabályrendszere, mindenki szabadon alkothat a saját egyedi stílusának megfelelően. A Zentangle módszer nyitott és befogadó.
A Zentangle 8 lépése
- Hála: Helyezkedjünk el kényelmesen, vegyünk magunk elé az eszközöket. Vegyünk egy mély levegőt, majd engedjük távozni az összes aggodalmunkat. Legyünk hálásak, hogy most valami szépet alkothatunk.
- Sarokpontok: Tervezzük meg milyen méretben (csempe) szeretnénk dolgozni és ceruzával helyezzünk el 4 pontot a csempénk sarkaiba.
- Szegélyek: Kössük össze a pontokat úgy, hogy egy négyzetet hozzanak létre. Hogy egyenes vagy görbe vonallal kötjük őket össze, rajtunk áll.
- Füzér: A szegélyen belül rajzoljunk úgy vonalakat, hogy azok szakaszokra osszák a csempét. (Ezekbe a szakaszokba fogjuk majd rajzolni a mintákat.) Ezek lehetnek görbe vonalak, amelyek időnként érintik a szegélyt vagy egyenes vonalak, amelyek a szegély egyik oldalától a másikig haladnak. Engedjük nyugodtan szabadjára a fantáziánkat.
- Minták: És akkor most az imént létrehozott szakaszokat kezdjük el feltölteni mintákkal. Pöttyök, vonalak, görbék, S-görbék kombinációjával alkossunk mintákat a szakaszokba.
- Árnyékolás és dimenziók: Adjunk hozzá grafitceruzával árnyékokat és tanuljuk meg hogyan érhetünk el háromdimenziós hatást.
- Aláírás: Ha elkészültünk, nyugodtan lássuk el a monogramunkkal az alkotást.
- Értékelés: Másnap vegyük újra kézbe a képet és friss szemmel értékeljük a munkánkat.
Nincs más hátra, mintázásra fel!