Faux kalligráfia avagy üdv az utánzatok világában! Nem hallottál még soha róla? Az lehet, de minden bizonnyal láttál már ilyen módszerrel készült feliratokat, még akkor is, ha nem tudtad, hogy erről van szó.
Na de kezdjük a legelején! A kalligráfia szó szépírást, míg a faux (francia) szó pedig utánzatot, hamisítványt jelent, így születik meg a Faux- vagy másnéven hamis kalligráfia. Tartsuk számon úgy, mint egy egyszerű módszert, ami látványosabbá teszi a kézírásunkat anélkül, hogy bonyolultabb technikákat kellene megtanulnunk vagy komolyabb eszközökbe beruháznunk.
A Faux kalligráfia lényege
A kalligráfia a betűk nyomásérzékeny eszközzel történő írásának művészete. Ilyen eszközök például a rugalmas végű ecsetfilcek vagy a mártogatós tollak a stílusnak megfelelő tollheggyel.
Faux kalligráfia esetén nem használunk nyomásérzékeny eszközöket. A trükk az, hogy a lefelé menő vonalakat egész egyszerűen a megfelelő helyen és formában utólag megvastagítjuk, árnyékoljuk. Először megrajzoljuk az alapvető betűformát, majd visszalépünk és vastagítunk.
Egy valódi kalligráfiához használatos tollal mindezt egyetlen lépésben letudhatod, ha ügyesen változtatod a tollra gyakorolt nyomáserősséget. A különbség tehát a valódi és a hamis kalligráfia között, a betűk létrehozásának módjában van.
Cooperplate stílus Faux technikával
A Faux kalligráfia nagyon jó alkalmat teremt arra, hogy a kedvenc stílusodat tanulmányozd. Amikor ceruzát ragadsz, akaratlanul is kénytelen leszel jól megfigyelni a stílusjegyeket, ezerszer kiradírozni és ezeregyszer is újra felvázolni.
De tudod mi lesz mégis ebben az egészben a csodálatos? Az, hogy minden próbálkozással közelebb kerülsz a megoldáshoz. Minden változat jobb lesz az előzőnél, te pedig egyre több dolgot fogsz az adott stílussal kapcsolatban megtanulni.
Még mielőtt gyakorolni kezdenél néhány jótanács:
- Használj segédvonalakat!
(Ha szeretnéd megúszni a vonalazgatást, kattints a linkre és töltsd le az én verziómat!) - Ismerd meg és gyakorold az alapvonalakat!
- Válassz egy szót és dolgozz a tökéletesítésén naponta. A végén tedd magad elé és hasonlítsd össze az első és az utolsó verziót.
- Keress képeket a neten, alapos megfigyelés után próbáld ceruzával utánozni, amit látsz.
- Ne add fel! Soha nem tudod meg mire vagy képes, ha feladod!
Lépések
- Rajzold meg a segédvonalakat vagy használd a letölthető gyakorlólapot.
- Vázold fel a szót, szöveget.
- Rajzold be a lefelé tartó vastagításokat a megfelelő helyekre.
- Töltsd ki (színezd be) a vastagításokat.
Miért nem mutat olyan jól?
Az egyik alkotásra jobban esik ránézni, a másikra pedig nem annyira. Miért van ez?
A kalligráfia egyik kulcsfontosságú eleme a következetesség. A betűk elkészítése során fokozottan figyelnünk kell arra, hogy egységes méretben és dőlésszögben íródjanak. Nem fog harmóniát sugározni az írásunk, ha az egyik betű nagyobb, mint a másik vagy van köztük, ami jobbra és van, ami inkább balra dől. A segédvonalak sokat segíthetnek megteremteni az egységes kinézetet.
Milyen hibákba lehet belefutni Faux kalligráfia esetén?
- Figyeljünk arra, hogy melyik oldalon adjuk hozzá a betűkhöz a vastagítást, az egyszer kívül, egyszer belül kivitelezés eltérő betűméreteket fog eredményezni.
- Igyekezzünk lefelé azonos vastagságban árnyékolni, a hol vastagabb, hol vékonyabb részek szintén nem mutatnak jól.
- Figyeljünk a szép átmenetekre, vékonyból vastagba illetve fordítva.
Faux kalligráfia előnyei
- Kezdőknek legelőször a Faux kalligráfia elsajátítása ajánlott. Ezzel a stílussal könnyedén megtanulhatjuk az alapokat és a kezdeti sikerélményből táplálkozva folytathatjuk a gyakorlást.
- Itt nem kell elsőre eltalálni a tökéletes vonalvastagságot. A hamis kalligráfia egy engedékeny műfaj, egészen tág teret ad a korrigálásra.
- Nem kell hozzá profi eszközök sorát beszerezni, hogy el tudjunk indulni. Egész egyszerűen csak kapjunk elő a fiók aljáról egy ceruzát vagy egy tollat.
- Mivel szinte bármilyen íróeszköz használható hozzá, olyan felületekre is írhatunk ezzel a technikával (fa, üveg, fal, ruha), amiken nem igazán tudnánk használni a kalligráfia megszokott eszközeit.
Mire lesz szükségem hozzá?
- papír
- ceruza, toll vagy tűfilc
- radír
- szükség esetén vonalzó, szögmérő (a segédvonalakhoz)
- némi lelkesedés
A linkre kattintva letölthető kalligráfia gyakorlólapokat találsz.
Szia!
Köszönöm szépen a segítséget. Nagyon-nagyon kezdő vagyok. Ismerkedésnél tartok.
Kedves Krisztina!
Köszönöm szépen a visszajelzést! 🙂
Örülök, hogy hasznosnak találtad a bejegyzést!