Pontfestés – Mindenféle időhúzás nélkül, mert abból ugye soha nincs elég, íme, a hasznos eszközök listája a küldetéshez:
A vázlatkészítéshez:
- vonalzók
- szögmérő (nekem a 360 fokos nagyon bejött)
- körző (az adapteres nagyon hasznos)
- sablonok (ha neked így egyszerűbb, mint magadnak segédvonalakat gyártani)
A pontozáshoz:
- pontozó pálcák
- modellező eszközök (főként gyurma modellezéséhez használatos eszközök)
- akril festékek
- előkészített alap vagy alapozó festékkel előkészített felület, amire pontozni fogsz (papír, vászon, fa etc.)
- paletta
- szivacs, papírtörlő
- ecsetek
- befejező lakk
A tervezés, avagy rend a lelke mindennek
A tervezés szerintem a pontozástól is sokkal időigényesebb folyamat.
- Mit szeretnél az alkotásoddal közölni?
- Milyenek lesznek a mintáid?
- Milyen színekkel fogsz dolgozni?
- Hova fogod tenni az első pontot?
- És a többit?
Ugye, hogy mennyivel könnyebb dolga van annak, aki ezeket a kérdéseket meg tudja válaszolni? És ha még fel is tudja vázolni?
A puding próbája az evés, a gyakorlat pedig a mestert teszi, meg kell álmodnod, fel kell vázolnod, tervet kell készítened. A tervnek nem kell elsőre tökéletesnek lennie, a terv menet közben változhat, fejlődhet. Egy feltétel van, lennie kell.
Középpont és szimmetria
A mandala létrehozásánál a középpont az, ahol a tervezés vagy a pontfestés kezdődik. Ez a központi rész általában egy kulcsfontosságú elemet vagy egy kiemelkedő mintát tartalmaz. A mandala azáltal, hogy szimmetrikus módon épül fel, fokozza a harmónia és a rendezettség érzetét.
Koncentrikus körök: A mandala tervezése során körökkel dolgoznak kifelé haladva a középpontból. A koncentrikus körök szimbolizálhatják az energiák kibővülését és az egyre táguló tudatot.
Radiális elrendezés:
- Jelöld ki a középpontot
- Fogj egy körzőt és készítsd el a köröket: A koncentrikus körök fokozatosan kifelé terjednek a középponttól. Ezek a körök gyakran egyenlő távolságban vannak egymástól, de minden a kreativitásodra van bízva.
- Merőleges segédvonalak: Fogj egy szögmérőt és helyezd a középpontba. Döntsd el, hány fokos felosztásokkal szeretnél dolgozni (például 30, 45 vagy más szög) és ennek megfelelően jelöld ki és húzd be a merőleges segédvonalakat a mandala tervezett szögökre történő felosztásához.
Szimmetrikus felezés:
A szimmetrikus felezés egy olyan elrendezési stratégia, amikor az alkotásod egy központi tengely mentén szimmetrikus.
Például, ha egy középvonalat vagy tengelyt képzelsz el az alkotásod közepén, akkor a pontokat úgy helyezed el, hogy mindkét oldalon azonos távolságban legyenek a középvonaltól. Tehát, ha egy pontot a bal oldalon helyezel el egy bizonyos távolságra a középvonaltól, akkor a jobb oldalon is ugyanolyan távolságra helyezed el a párját.
Nincs szigorú szabály arra vonatkozóan, hogy pontosan hova kell helyezni a pontokat. A fent említett tippek és stratégiák segíthetnek azonban abban, hogy szimmetrikus mintákat hozz létre.
Csak a képzeleted szabhat határt a felosztások, elhelyezések és a minták kombinálásának. Sőt, az is könnyen előfordulhat, hogy kalligráfiával vagy Zentangle mintákkal kombinálod. Miért ne?
Álmodd meg, vázold fel, valósítsd meg!
A Pontfestés kategória alatt további tartalmakat találhatsz az induláshoz.